Fluke I40S-EL3X/3PK 40A Clamp-on Current Transformer 3-Pack
★★★★★ 4.6 144 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by whitelilymc.ae
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
The Fluke I40S-EL3X/3PK Current Clamp-on Transformer is used for low current measurement; suitable for making measurements up to 40 A, and also measures accurately on 1 A and 5 A secondary current transformers. The I40SEL3X/3PK jaw is capable of being clamped on current conductors up to 15 mm in diameter.
  • Used for Low Current measurement
  • Measurement range: 0 - 40 A
  • Measures accurately on 1 A and 5 A secondary current transformers
  • Can be clamped on to current conductors up to 15mm in diameter
  • Comes in a pack of 3 Current Transformers
Color Black
Model I40S-EL3X/3PK
Brand Name Fluke
Item Weight 2.5 Pounds
Part Number I40S-EL3X/3PK
Manufacturer Fluke
Measurement Type Ammeter
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.6 out of 5
★★★★★
144 ratings | 59 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
84% (121)
4 stars
3% (4)
3 stars
2% (3)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (14)