TP-POE-48GD - 100-240VAC Input, 48V 802.3af Gigabit PoE Injector, 17W, with US Power Cord
★★★★★ 4.8 120 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by whitelilymc.ae
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
100-240VAC Autoranging IN. 48V 16W 802.3af Gigabit PoE Injector. Surge Protected. US Power Cord
  • 120/240VAC In, 48VDC 16.8W Gigabit 802.3af PoE Inserter
  • 120/240VAC Autoranging Input with Removeable Power Cord
  • 48VDC 16.8W Regulated Gigabit 802.3af PoE out
  • Shielded and Surge Protected
  • UL1950, CSA 22.2 & TUV EN60950
Brand Tycon Power
Manufacturer Tycon Systems Inc.
Model Number TP-POE-48GD
Mfr Part Number TP-POE-48GD
Data Link Protocol Gigabit Ethernet
Global Trade Identification Number 10679065633101
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.8 out of 5
★★★★★
120 ratings | 49 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
87% (104)
4 stars
2% (2)
3 stars
1% (1)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (12)